Studiowanie w Polsce

Posted on 08/08/2021 8:25am

W ostatnich latach w Polsce znacznie wzrósł odsetek ludzi studiujących na uniwersytetach. Pojawiło się bowiem zdanie, że tylko ludziom z wykształceniem uda się zdobyć dobrze płatną pracę. Niestety nie w każdym przypadku jest to prawdą. Niejednokrotnie okazuje się, że jest w kraju dużo osób o wyższym wykształceniu na danym kierunku i większa część z nich pozostaje bez pracy. Dzieje się tak w szczególności w przypadku niektórych kierunków humanistycznych, na które jest bardzo wielu chętnych.

Studenci
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Ogólnie więcej jest chętnych na kierunki tego typu niż na przykład na uczelnie techniczne. Z kolei dużo absolwentów politechnik wyjeżdża za granicę, gdyz tam praca w określonym zawodzie jest znacznie bardziej opłacalna niż w Polsce. Oprócz tego coraz częściej wybierane są kierunki nowe, takie jak przykładowo oligofrenopedagogika (więcej o kierunku). Pod tym obco brzmiącym wyrazem kryje się nauczanie osób niepełnosprawnych umysłowo, a zatem między innymi nauczanie dzieci chorych na zespół Downa.

książki
Source: http://www.sxc.hu/
Często wybierane kierunki
Jak już było wspomniane, chętniej wybierane są kierunki o charakterze humanistycznym. W ostatnim czasie niezwykle popularne stało się na przykład kulturoznawstwo. Niesłabnącą popularnością cieszy się filologia polska oraz filologie obce.

Czy myślisz o dokładniejszym zgłębieniu opisywanego tu artykułu? Jeżeli tak, to zweryfikuj stronę (https://kidsclinic.pl/poradnia-dla-doroslych/ginekolog), która również na pewno przykuje Twoją uwagę.

Oprócz tego na uniwersytetach jest spora liczba studentów na prawie. Należy ono do kierunków trudniejszych, jednak w większej liczbie przypadków umożliwia zdobycie dobrej pracy w przyszłości. Jeżeli chodzi o uczelnie techniczne, jednym z najchętniej wybieranych kierunków jest informatyka (powody tutaj). Dzieje się tak ponieważ na dzień dzisiejszy właściwie w każdej branży potrzebni są pracownicy obeznani z technologiami komputerowymi oraz programiści. Kierunek ten można studiować również na uniwersytetach, jednak sposób nauczania jest trochę odmienny.

Studia podyplomowe (na możliwością dla osób nie wybierających się na studia doktoranckie mogą być studia podyplomowe. Często bowiem oferują one kierunki nauczania, których nie ma na żadnej uczelni w tradycyjnym trybie studiów. W ten sposób można również otrzymać dodatkowe wymagane wykształcenie do określonego stanowiska, przykładowo do pracy w bibliotece szkolnej, gdzie potrzebne jest wykształcenie w zakresie bibliotekarstwa oraz pedagogiczne.